4 Mevsimlik Rotalar - Sapanca

4 Mevsimlik Rotalar - Sapanca
Marmara Bölgesi'nde, Sakarya sınırı içerisinde yer alan Sapanca Gölü, bir zamanlar Marmara Denizi'nin bir parçasıymış. Fakat, zaman içerisinde denizden ayrılarak başlı başına bir tatlı su gölü oluşmuş.


Eskiden Ayan Gölü olarak anılan Sapanca Gölü, altında yatan fay hattının yerini almıştır.


16 kilometre uzunluğundaki göl, 42 kilometrekarelik alan üzerine yayılıyor. Sapanca Gölü'nün en derin noktası 61 metre olsa da ortalama derinliği 30 metre civarındadır.


Genellikle, sızıntının bulunduğu konumdaki Samanlı Dağı'nın kaynaklarından beslenir. Bu harcamaların en önemlileri şu şekildedir; Derbent Deresi, Eşme Dere, Aygır Deresi, Maden Deresi, Keçi Deresi, Arifiye Deresi, İstanbul Deresi ve Yanık Dere. Göl hacmini aştığında fazla gelen su, doğu tarafındaki yer alan Sakarya Irmağı'na dökülüyor.


Yıl boyunca yerli ve yabancılaşmaya uğrayan nokta olan Sapanca Gölü'nde 80'e yakın kuş türü yaşıyor. Çok fazla kaynaktan beslendiği için diğer göllere göre daha az kirlidir. Ancak yine de bazılarının varlığını sürdürebiliyor.


Yapılan ölçümlerde göl suyu sıcaklığı kış ve ilkbaharda yükselirken, yazın azalıyor. Suyun farklılıkları farkı da mevsimden mevsime değişiyor. Kimi zaman 80 santimetre olan fark, kimi zaman 150 santime kadar çıkabiliyor.


Sapanca Gölü’nün doğal yaşam alanı olarak kabul edilen en önemli kuş türü elmabaş patka ile Macar ördeğidir. Bunun yanı sıra sakarmeke, gölde en sık rastlanabilecek kuş türüdür. Sakarmekeler, gruplar halinde avlandıkları için, Sapanca Gölü üzerindeki bitkilerde orantısız bir büyüme gözlemlenmektedir. Gölde en sık görülen balık türleri ise sazan, turna ve yayın balığıdır.
İlginizi Çekebilir
 • Yazın Vazgeçilmezleri - Antalya
  Antalya, tarihi ve doğal güzellikleri, harika plajları ve lezzetli yemekleri ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bir turistik şehir. Buraya gelip görebileceğiniz o kadar çok şey var ki, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz için burada size baz...
 • Yazın Vazgeçilmezleri - Alanya
  Alanya, Türkiye'nin güney sahilinde yer alan turistik bir şehirdir. Muhteşem plajları, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Yazın Vazgeçilmezleri - Bodrum
  Bodrum, Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan Muğla ilinin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Turkuaz rengi denizi, güneşli havası, tarihi kalıntıları ve eğlenceli gece hayatıyla Bodrum, yılın her dönemi turistlerin ilgisini çekmektedir.
 • Yazın Vazgeçilmezleri - Çeşme
  Bir yaz tatili için tercih edebileceğiniz en özel yerlerden biri olan Çeşme, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, plajları ve lezzetleriyle sizi büyüleyecek. İzmir'in batısında yer alan bu şirin ilçe, tarihi dokusu ve eşsiz manzarası ile tatilinizi unutulmaz kılacak.
 • Bilgilendirme - 2024 Trafik Cezaları Ne Kadar
  Yeni yıl ile beraber sürücüler 2024 trafik cezaları ne kadar gibi sorgulamalar yapmakta. Fiyatları her yıl değişebilen para cezaları gereği sürücülerin güncel rakamlardan haberdar olması önem kazanıyor.
Whatsapp Telefon