Sık Sorulanlar

ARAÇ REZERVASYONUNU NASIL YAPABİLİRİM?

www.otofilorent.com internet sayfasından tüm araç modellerimizi görüntüleyebilir ve online olarak birkaç basit adımda rezervasyon yapabilirsiniz.

0850 305 00 45 numaralı telefondan merkezimizi arayarak veya [email protected] adresine mail atarak fiyat ve araç teklifi isteyebilirsiniz.

OTOFİLORENT.COM ADRESİ DIŞINDA ÖDEMELİ BİR REZERVASYON YAPTIM VE REZERVASYONUMDA DEĞİŞİKLİK YAPMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

www.otofilorent.com adresi dışında yapılan rezervasyonlarda OTOFİLORENT tedarikçi konumundadır. Değişiklik talepleriniz için merkezimizi 0850 305 00 45 numaralı telefondan arayarak veya [email protected] adresine mail atarak fiyat ve araç teklifi isteyebilirsiniz.

ARAÇ KİRALAMAK İÇİN YAŞ VE EHLİYET KOŞULLARI NELER?

Araç Kiralamak için en az 21 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş olmak koşulu sabit kalmak kaydı ile ekonomik, orta ve üst sınıf araçlar için aşağıdaki koşullar geçerlidir.

- Ekonomik sınıfı araçlar için 21 yaş 1 yıl ehliyet sahibi olmak

- Orta sınıfı için araçlar 23 yaş 2 yıl ehliyet sahibi olmak

- Üst sınıf için araçlar 25 yaş 3 yıl ehliyet sahibi olmak

KİRALAMA YAPTIKTAN SONRA KİRA SÜREMİ DEĞİŞTİREBİLİYOR MUYUM?

Günlük kiralamalarınızın süresini uzatabilir ya da erken teslim yapabilirsiniz. Kira süremiz 24 saattir, bu sebeple aynı gün içinde araç teslim etmeniz durumunda 1 günlük ücret ile ücretlendirilirsiniz.

Erken teslimatlarınızda fiyat tablosunda kullanılan gün sayısına karşılık gelen fiyat geçerli olur. Aylık yapılan rezervasyonlar günlük kiralamaya çevrilmek istendiğinde günlük fiyat tablosuna göre hesaplanır. Aylık fiyat geçersizdir.

KİRALAMAMA DAİR YAPTIĞIM ÖDEMENİN FATURASINI NE ZAMAN VE NASIL ALIRIM?

Faturanız; kiralamanız bittikten sonra, kira başlangıcında paylaştığınız e-mail adresine 7 iş günü içinde gönderilmektedir.

ARAÇ KİRALAMA KOŞULLARINDA VE POLİTİKANIZDA DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİYOR. NEDEN?

Talep edilen bölgedeki anlık talep ve yoğunluklara bağlı olarak dinamik, değişkenlik gösteren bir fiyat politikamız bulunmaktadır.

KİRALAMA SIRASINDA TRAFİKTE CEZASI ALDIM. CEZA ÖDEMESİNİ KİM, NASIL YAPAR ?

Trafik cezası TC kimlik numaranıza yazıldı ise, ödemeyi aracın kullanıcısı yapmalıdır.

Plakaya yazılan trafik cezalarında, trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde, indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmektedir. Eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de tahsil edilmektedir.

KİRALAMA SÖZLEŞMESİNİ DOLDURURKEN NELER GEREKMEKTEDİR?

Ehliyet (yurt dışından geliyorsanız ayrıca pasaport), adınıza kredi kartınız, adres ve telefon bilgileriniz sözleşmemize personelimiz tarafından kaydedilir. Ödediğiniz kira bedelini ve depozitoyu da gösteren imzalı kira anlaşmanızın bir nüshasını mutlaka isteyin.

YURTDIŞI REZERVASYONLARDA ÖDEME İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Yurtdışı rezervasyonlarda ödeme işlemleri sadece ofiste şahsa ait kredi kartı ile yapılmaktadır.

KİRALAMALARDA KREDİ KARTI DIŞINDA ÖDEME ŞEKLİ BULUNUYOR MU? NAKİT ÖDEME YAPABİLİR MİYİM?

OTOFİLORENT firmasının yaptığı tüm kiralamalarda, kiralama kimin adına yapılacak ise şahsına ait, üzerinde kiralama yapacak olan müşterimizin isim soy isminin yazdığı, kredi kartı talep edilmektedir.

Kredi kartının dışında nakit, debit kart, sanal kart, ek kart, senet vb. ödeme şekilleri kabul edilmemektedir. Kredi kartı istenmesinin nedeni oluşabilecek trafik cezaları, karayolları geçişleri, kiralama uzatma talepleri, hasar bedeli vb. durumlarda tahsil yapılabilmesi içindir.

ARAÇ KİRALADIM AMA ARAÇTAN MEMNUN KALMADIM, DEĞİŞİM YAPABİLİR MİYİM?

Kiraladığınız araçta teknik bir sorun var ise 0850 305 00 45 ile mutlaka iletişime geçmenizi rica ederiz. Bunun dışında ofisimizle iletişime geçerek kiraladığınız araç grubunda uygunluk var ise araç değişimi yapabilirsiniz.

WWW.OTOFİLORENT.COM ADRESİ DIŞINDA ÖDEMELİ BİR REZERVASYON YAPTIM VE REZERVASYONUMU İPTAL ETMEK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

www.otofilorent.com adresi dışında yapılan rezervasyonlarda OTOFİLORENT tedarikçi konumundadır. İptal ve iade talepleriniz için rezervasyonu yaptığınız işletme ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

ÖN ÖDEMELİ REZERVASYONLARIN İPTAL VE İADE KOŞULLARI NELERDİR?

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 12 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı OTOFİLORENT tarafından iade edilecektir.

Ön Ödemeli rezervasyon kiralama başlangıç saatine 12 saatten daha az bir süre kalmış ise aşağıdaki koşullar geçerli olacaktır.

1-3 günlük rezervasyonlarda 1 günlük kesinti uygulanır.

4-10 günlük rezervasyonlarda 2 günlük kesinti uygulanır.

10 gün ve üzeri rezervasyonlarda 3 günlük kesinti uygulanır.

REZERVASYONDA SEÇİLEN ARAÇTAN FARKLI BİR ARAÇ GELİR Mİ? ÜST SEGMENT ARACA DAHA MI FAZLA ÖDERİM?

Rezervasyonlar grup bazlı yapılmaktadır ve marka garantisi verilmemektedir. Rezervasyonunuzun yapıldığı grupta araç o tarihte müsait değilse, bir üst segment araç aynı fiyattan verilecektir.

KİRALADIĞIM ARACA SONRADAN EK BİR SÜRÜCÜ EKLEYEBİLİR MİYİM?

Ek sürücü kira anlaşmasına eklenebilir ancak, kiralama süreci içerisinde değişiklik olacağı için aşağıdaki şartlar gerçekleştirilerek süreç tamamlanır.

Ana sürücü siz iseniz, araçla ve eklemek istediğiniz yeni sürücüyle birlikte ofise gelmelisiniz.

Ofiste, araç hasar kontrolü Manuel Teslim Evrağı ile yapılacak, ardından ana sürücü ve ek sürücü kira anlaşmasını beraber tekrar imzalayacaktır.

Ek sürücü hizmet ücreti günlük 80 TL’dir.

Aracın, kiralayan kişi dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak, Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür.

Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve/veya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza halinde tüm güvenceler geçersiz sayılarak kiralayan ve aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.

Ek sürücü yaş sınırlamaları ve sürücü belgesi kiralama koşulları aşağıdaki gibidir;

Ekonomik sınıfı araçlar için 21 yaş 1 yıl sürücü belgesi sahibi olmak

Orta sınıfı için araçlar 23 yaş 2 yıl sürücü belgesi sahibi olmak

Üst sınıf için araçlar 25 yaş 3 yıl sürücü belgesi sahibi olmak

BAŞKASINA AİT KREDİ KARTI İLE KİRALAMA YAPABİLİR MİYİM?

Maalesef başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapamazsınız. Müşterimiz ödemeyi yapan kişidir, müşterimizin şahsi kredi kartı ile ofise gelmesi ve gerekli dokümanları imzalaması gerekmektedir. Kredi kart sahibi kimse anlaşma onun adına açılır ancak adına anlaşma açılacak kişinin ehliyetinin de olması gerekir.

ÖDEMEYİ YAPACAK/ARACI KİRALAYACAK KİŞİNİN EHLİYETİ YOK İSE NE OLUR ?

Ehliyeti olmayan kişi araç kiralaması yapamaz. Aracı kiralayan kişinin ehliyeti olmalıdır ve ödemeyi kendisinin yapması gerekir. Eğer ehliyet yok ise kiralama yapamaz, ek sürücü ekleyerek araç kiralama hizmeti alamaz.

FİLONUZDA HANGİ ARAÇLAR VAR?

Tüm araçlarımıza otofilorent.com adresimizden bakabilirsiniz. Filomuzda ekonomik, orta ve üst olmak üzere farklı segmentte araçlarımız bulunmaktadır.

ARACIN BAKIMI SIRASINDA OTOFİLORENT İKAME ARAÇ TEDARİK EDİYOR MU?

Aracın bakımı ya da hasar durumunda, OTOFİLORENT araca eş değer veya bir üst grubu aracı 24 saat içinde hizmetinize sunar.

KÖPRÜ VB. OTOYOL GEÇİŞLERİ İÇİN HGS BULUNUYOR MU? ÜCRET NASIL ÖDENİYOR?

Tüm araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralamanız bittiğinde, Karayolları tarafından HGS kullanım bilginiz tarafımıza ulaşmaktadır ve kiralamanızı yapmış olduğunuz kredi kartınızdan tahsil edilmektedir. Tahsil sürecinde, Kara Yolları'na bağlı olunması nedeniyle geç tahsilat yapıldığı durumlar olmaktadır. HGS takılı olan araçlarımızla OGS gişesinden geçiş yapılması durumunda kaçak geçiş meydana gelir ve kullanıcının kredi kartına yansıtılır.

KAZA DURUMUNDA NE YAPMALIYIM?

Aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vererek (polis raporu mutlaka alınmalıdır), 0850 305 00 45 no’lu OTOFİLORENT iletişim merkezini arayabilirsiniz

BİR ARAÇTAN FAZLASINI KİRALAYABİLİR MİYİM?

Şu anda sadece bir araç kiralayabilirsiniz. Bu, başka bir rezervasyon yapamayacağınız anlamına gelmez. Farklı bir tarih için ayrı bir rezervasyon yapabilirsiniz.

ÖN ÖDEMELİ REZERVASYONUMUN İADESİ NE ZAMAN KREDİ KARTIMA YANSIR?

Ön ödemeli rezervasyonunuzu web sitemiz üzerinden iptal ettikten hemen sonra, iade koşullarına göre iade hak edişiniz var ise iadeniz otomatik olarak gerçekleşmektedir. Banka iç iletişimi kaynaklı olarak hesabınıza 3-5 iş günü içerisinde yansımaktadır. Yabancı kredi kartı ile kiralama yapılan durumlarda iadenin hesaba yansıma süresi 10-15 iş günü olmaktadır.

REZERVASYONUMU DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

www.otofilorent.com adresi üzerinden ödemeli bir rezervasyon yaptıysanız, değişlik yapılamayacağını üzülerek bildirmek ister, iptal ve iade işlemi için ise iptal koşullarının geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Otofilorent’in sadece araç tedariğini sağladığı farklı bir satış kanalından yaptığınız rezervasyonlar için, rezervasyonun yapılmış olduğu satış kanalı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Merkezimiz üzerinden yapılan rezervasyonlarda herhangi bir konuda 0850 305 00 45 no’lu hattımızdan merkezimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Araç uygunluğu var ise rezervasyonunuzda değişiklik yapabilirsiniz.

REZERVASYON YAPILIRKEN MARKA, MODEL VE YAKIT TÜRÜ GARANTİSİ NEDEN VERİLEMİYOR?

Rezervasyonlar araç grupları üzerinden oluşturulmaktadır bu nedenle marka, model, renk ve yakıt türü garantisi veremiyoruz.

Müşteri garantisini istese dahi araç yıkamadan dönerken bile kaza yapabileceği ya da bakımı geleceği göz önünde bulundurularak marka, model, renk ve yakıt türü garantisi verilememektedir.

KAZA DURUMUNDA ARAÇ SERVİSE GİDERSE, SERVİSTEKİ GÜNLER İÇİN ÜCRET ALIYOR MUSUNUZ?

Hayır, almıyoruz. Fakat aracın; alkollü, uyuşturucu etkisi altında ya da yasal hız sınırları dışında kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, aracı kullanan kişi tüm hasardan sorumlu tutulur.

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiralayan tarafından ödenir.

GÜNLÜK VEYA AYLIK KİRALAMALAR DA EK KİLOMETRE SATIN ALABİLİRMİYİM?

Evet. Tüm kiralamalarınız için eğer gerekli görüyorsanız ek kilometre satın alabilirsiniz.

250 Km Ek Satın Alma

450 TL

500 Km Ek Satın Alma

800 TL

1000 Km Ek Satın Alma

1600 TL

Ek kilometre için detaylar aşağıdaki gibidir.

Günlük 400 km limitimiz aylık 3800 kilometre limitimiz bulunmaktadır, Kilometre aşım ücreti kilometre başına KDV Dahil 3 TL

Günlük kiralamalarda kilometre sınırlandırması tablodaki gibidir.

1 Gün

300

2 Gün

600

3 Gün

900

4 Gün

1200

5 Gün

1300

6 Gün

1400

7 Gün

1500

8 Gün

1600

9 Gün

1700

10 Gün

1800

11 Gün

1900

12 Gün

2000

13 Gün

2100

14 Gün

2200

15 Gün

2300

16 Gün

2400

17 Gün

2500

18 Gün

2600

19 Gün

2700

20 Gün

2800

21 Gün

2900

22 Gün

3000

23 Gün

3100

24 Gün

3200

25 Gün

3300

26 Gün

3400

27 Gün

3500

28 Gün

3600

29 Gün

3700

30 Gün

3800

ARAÇ BAKIM UYARISI VERIYOR, BENİM Mİ BAKIMA GÖTÜRMEM GEREK?

0850 305 00 45 hattından Otofilorent Merkezimize ulaşarak detaylı bilgi edinilebilirsiniz.

DEPOZİTO ÜCRETİM İADE EDİLECEK Mİ?

Depozit olarak tahsil edilen tutar kiralama bitiminde, varsa ek hizmet, güvenceler, eksik yakıt, hasar vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecektir. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 3-5 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır.

Yabancı kredi kartı ile kiralama yapılan durumlarda iadenin hesaba yansıma süresi 10-15 iş günü olmaktadır. Yurtdışı kredi kartlarından sadece Master ve Visa özellikte kart ile ödeme yapabilir.  Araçların müşteriye teslimi tam dolu depo benzin ile yapılır. Eksik veya boş depo yakıt ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte tahsil edilir.

ARAÇLARINIZI NASIL DEZENFEKTE EDIYORSUNUZ?

Kiraladığımız araçlarımız kiralama sonrası sizlerin sağlığı ve güvenliği için Covid-19 hijyen tedbirleri kapsamında ozonla dezenfekte edilmektedir

DEPOZİTO TUTARI ALINMADIĞI DURUM VAR MI?

Yapılan rezervasyonlarda, depozito tutarı her rezervasyon için alınmaktadır. Bu tutar, araç segmentine göre değişiklik göstermektedir.

ARACI EKSİK YAKITLA TESLİM ETSEM NE OLUYOR?

Araç eksik yakıtla teslim edildiğinde, yakıt bedeli + hizmet bedeli ödenir.

HANGİ DURUMLARDA DETAYLI TEMİZLİK ÜCRETİ ALIYORSUNUZ?

Standart temizlikle çıkarılamayan lekelerde detaylı temizlik ihtiyacı oluştuğunda detaylı temizlik ücreti tahsil edilir.

Döşemelerde Detaylı Temizlik İhtiyacı ( taban lekeleri dahil),

Koltuğa sıvı içecek döküldüğünde ( kahve, süt ve kola benzeri gibi ),

Hayvan ile yolculuk yapıldığında,

Organik leke olduğu zaman – (süt, mama benzeri),

Tuzlu su, çamur gibi hava şartları sebebi ile oluşan lekeler,

 Taban Lekelendiğinde,

Mazot ve yağ lekesi olduğunda tüm taban temizliği yapılır.

ARAÇLARINIZDA KİLOMETRE SINIRI VAR MI?

Günlük araç kiralamalarında 300 kilometre kullanım hakkı vardır. Aylık araç kiralamalarda ise 3800 kilometre sınırlaması bulunmaktadır. Detaylı bilgiyi merkezimizden alabilirsiniz.

Eğer gerekli görüyorsanız tüm kiralamalarınız için ek kilometre satın alabilirsiniz.

250 Km Ek Satın Alma

450 TL

500 Km Ek Satın Alma

800 TL

1000 Km Ek Satın Alma

1600 TL

Günlük 400 km limitimiz aylık 3800 kilometre limitimiz bulunmaktadır, Kilometre aşım ücreti kilometre başına KDV Dahil 3 TL 

Günlük kiralamalarda kilometre sınırlandırması tablodaki gibidir.

1 Gün

300

2 Gün

600

3 Gün

900

4 Gün

1200

5 Gün

1300

6 Gün

1400

7 Gün

1500

8 Gün

1600

9 Gün

1700

10 Gün

1800

11 Gün

1900

12 Gün

2000

13 Gün

2100

14 Gün

2200

15 Gün

2300

16 Gün

2400

17 Gün

2500

18 Gün

2600

19 Gün

2700

20 Gün

2800

21 Gün

2900

22 Gün

3000

23 Gün

3100

24 Gün

3200

25 Gün

3300

26 Gün

3400

27 Gün

3500

28 Gün

3600

29 Gün

3700

30 Gün

3800

KİRALAMA BİTİŞLERİNDE ARAÇ TESLİMİNDE NE KADAR SÜRELİK BİR OPSİYON UYGULANIYOR ?

Araçların iadesinde yaşanan gecikmelerde, sadece 60 dakikaya kadar opsiyon uygulanır.

KİRALADIĞIM ARACI SATIN ALABİLİR MİYİM?

[email protected]’dan  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KİRALADIĞIM ARAÇLA YURT DIŞINA ÇIKABİLİR MİYİM?

Hayır, kiralık araçlarımız yurt dışına çıkartılamaz.

KİRALADIĞIM ARACI FARKLI OFISE BIRAKABILIR MIYIM?

Kira bedelinin dışında bir ödeme olan tek yön ücreti karşılığında kiralanan araç başka bir ofise bırakılabilir. Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda Otofilorent tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır.

Teslim alma ve teslim etme lokasyonları değişkenlik gösterdiğinden; teslim lokasyonuna ait ekstra hizmet ücretini Otofilorent merkezi ile görüşmeniz gerekmektedir.

YURTDIŞINDAN GELEN MÜŞTERİLER İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Yurtdışından gelen yabancı müşterilerimiz için kiralama esnasında pasaportunun ve uluslararası ehliyetinin yanında bulunması gerekmektedir.

Yurtdışından gelen yabancı müşterilerimizin pasaportunda son 6 ay içinde ülkeye giriş damgası bulunması gerekmektedir.

Yurtdışından gelen müşteriler, Türkiye’ye giriş yapılan tarih itibariyle, en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilirler. Ülkeye girişinden 6 ay geçtikten sonra ülkemizde araç kullanmak isteyen müşteriler, araç kullanırken yanlarında dış temsilciliklerden veya noterden aldıkları sürücü belgelerinin tercümelerini ve sürücü belgelerini yanlarında taşıması zorunludur. 2 yıl geçtikten sonra, dış ülkelerden alınan ehliyetlerin ülkemize ait ehliyetler ile değiştirilmesi zorunludur.

ARAÇLARDA KİLOMETRE SINIRI VAR MI?

Günlük araç kiralama hizmetinde kilometre kullanım hakkı günlük 300 km olmak şartı ile 15 gün ve üzeri kiralamalarda, kontrat başına 3800 km ile sınırlıdır.

KM aşımı durumunda KM başına KDV dahil 3 TL olarak ücretlendirme yapılır.

Aylık araç kiralama hizmetinde kilometre kullanım hakkı 3800 km ile sınırlıdır.

KM aşımı durumunda KM başına KDV dahil 3 TL olarak ücretlendirme yapılır. Kilometre aşım ücreti araç grup bazında değişkenlik göstermekte olup detaylı bilgiyi ofislerimizden alabilirsiniz. 

EKSTRA GÜVENCELER KİRALAMA DEVAM EDERKEN SATIN ALINABİLİR Mİ?

Ekstra güvenceler aracı teslim alırken satın alınmalıdır.

ARAÇLARINIZ FULL KASKO MU? TAM SİGORTALI MI?

Araçlarımızda sınırlı hasar ve hırsızlık güvencesi bulunmaktadır.  Güvence sınırlarınızı genişletmek isterseniz ek güvenceleri satın alabilirsiniz.

Ekstra güvenceleriniz nelerdir?

MİNİ HASAR PAKETİ

Araçta 2000 TL' ye kadar oluşan maddi hasarları,müşteri yazılı beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın teminat kapsamına alır Lastik-Cam-Far-Ayna hasarlarını kapsamamaktadır.

ORTA HASAR PAKETİ

Araçta 3000 TL' ye kadar oluşan maddi hasarları,müşteri yazılı beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın teminat kapsamına alır Lastik-Cam-Far-Ayna hasarlarını kapsamamaktadır.

BÜYÜK HASAR PAKETİ

Araçta 4000 TL' ye kadar oluşan maddi hasarları,müşteri yazılı beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın teminat kapsamına alır Lastik-Cam-Far-Ayna hasarlarını kapsamamaktadır.

ARAÇ KİRALAMADA KIŞ LASTİĞİ İÇİN EK ÜCRET TALEP EDİYOR MUSUNUZ?

Evet, Kış Lastiği Günlük 170 TL Kiralama yapılan araçlarımız binek araç kategorisinde olup, kış lastiği uygulaması bu kategoride zorunlu olmadığından sizlerin de güvenliğini göz önünde bulundurarak ek ürün olarak kış lastiği hizmeti vermekteyiz.

FİYATA DAHİL OLMAYAN EKSTRA ÜCRETLİ HİZMETLER NELERDİR?

Km aşım: KM başına KDV DAHİL 3 TL

Kış lastiği: Günlük 170 TL

Ek sürücü ücreti: Günlük 80 TL

Navigasyon: Günlük 95 TL

Bebek Koltuğu: 110 TL

Tek yön ücreti: Lokasyona bağlı değişmektedir. 0850 305 00 45 no’lu hattan merkezimizle görüşebilirsiniz.


Whatsapp Telefon