Kariyer

İş hayatına başlarken ve devam ederken attığımız her adım kariyerimizi etkiliyor.  Günümüzde kariyerimizin inşası ve sürdürülebilir olması bir iş sahibi olmaktan çok daha önemli bir hâl aldı. Çalışanlar artık, neredeyse 40-50 yıl süren iş hayatlarını daha bilinçli yönetebilmek ve sürdürülebilir kılmak istiyor. Peki, kariyer inşasını nasıl sürdürülebilir bir zemine oturtabiliriz?

Sürdürülebilir kariyer; somut bir eylem planı oluşturarak hedeflerimizi, performansımızı uyumlu bir şekilde yönettiğimiz süreci ifade eder.

Kariyerinin hangi aşamasında olursan ol vurgulamaktan yorulmayacağım şeyi söylüyorum: Somut bir eylem planı!

•          Kariyerinde ne istiyorsun?

•          Nereye doğru yol alıyorsun?

•          Kendini bundan beş yıl, on yıl, hatta emekli olduktan sonra nerede görüyorsun?

Bu soruları somut verilere dayanacak bir şekilde cevaplaman, sağlıklı bir şekilde kariyerini sürdürmeni sağlayabilir. Hedefine doğru ilerlerken:

•          Kendini tanımak,

•          Güçlü ve gelişime açık yönlerini farkında olmak,

•          Güçlü ve gelişime açık yönlerini geliştirmek, kariyerini sürdürülebilir hale getirmene yardımcı olacaktır.

İş hayatına adım atmak çok da kolay değildir. İstenilen iş, arzu edilen maaş, öngörülen şartlar her zaman karşına çıkmayabilir. Tüm bunları beklemek yerine, bir yerden başlamak çok daha değerlidir.

İşten çıkarılmak dahil, kariyer yolculuğunun her aşaması sana gelişim olanağı sunar. Eğer kariyerinin çıkmaza girdiğini düşünüyorsan ve ne yapacağını bilmiyorsan zihninin sınırlarından kurtularak çözümcü yaklaşımlarla yeni olanaklara yelken açmalısın.

Sürdürülebilir kariyerde hedefini koyarken süreç odaklı ol!

Kariyerini sürdürülebilir temellere göre inşa ederken, önemli bir noktaya temas etmek gerek ki o da “içinden geçtiğin sürecin ve aşamaların ne kadar önemli olduğu…” Anlık isteklerine göre kariyer basamaklarını Alice Harikalar Diyarı’ndaki telaşlı Beyaz Tavşan gibi alelacele çıkmamak akıllıca olur. Somut adımlarla, ne isteğini bilen şekilde, o süreçte nelerle karşılaşabileceğini, kendi özelliklerini farkında olarak, sindire sindire hareket edip alternatif yolları da göz önünde bulundurarak kariyerini sürdürebilir hale getirebilirsin.

İş hayatında ilk 5 yıl oldukça önemlidir. Bu ilk 5 yıl, nasıl geçirdiğine bağlı olarak; neler yapabileceğini görmekten iş hayatının yazılı ve yazısız kurallarını anlamaya, kariyerine başlarken planladıklarını değerlendirmekten 5 yıllık deneyim sahibi olmanın verdiği avantajlara kadar dolu dolu öğreneceğin bir süreçtir. Önerim, bu ilk 5 yıl sonrasında kariyerinin sürdürülebilir olması için planlamanı yeniden gözden geçirmen.

Kariyer Formu

Yeni iş fırsatları için bizimle kariyer bilgilerinizi paylaşın.

Kişisel Bilgiler

Kariyer Bilgileri

Eğitim Durumunuz


Whatsapp Telefon